Skip to Content

Telecommunications Universal Service Obligation

Public hearings

Public hearings provide participants with the opportunity to elaborate on their submissions, respond to submissions of others, and to discuss issues with Commissioners. The transcripts of the hearings will be made available publicly on the Commission's website. Any organisation or person can participate, either to appear and discuss their submissions or to observe the proceedings. Read more about public hearings

Download transcript of all hearings

Please note: Access Word versions of transcripts by hearing below.

Expand allCollapse all

Dubbo - 30 January 2017

Transcript

Participants

  • Geraldine McKay and Alston McKay
  • Woodstock Orchard: Barbara Bannister and Brent Bannister
  • Washpen Bushfire Brigade: Trevor Coady and Jane Coady
  • Isolated Children’s Parents’ Association Australia: Judy Sinclair-Newton
  • Regional Development Australia (RDA) Central West: Peter Mcmillan
  • Country Women’s Association NSW: Annette Turner
  • Telstra: Michael Marom

Sydney - 31 January 2017

Transcript

Participants

  • Malcolm Moore
  • Opticomm: Phil Smith
  • Internet Australia: Laurie Patton
  • Telstra: Jane Van Beelen and Ramah Sakul
  • Holly Raiche

Sydney - 1 February 2017

Transcript

Participants

  • Optus
  • BAL Consulting Pty Ltd
  • National Farmers' Federation
  • Vodafone Australia
  • Australian Communications Consumer Action Network (ACCAN)
  • NSW Farmers' Association
  • Malcolm Moore

Cairns - 2 February 2017

Transcript

Participants

  • Isolated Children's Parents' Association (Qld)
  • Telebiz
  • Cape York Digital Network Pty Ltd
  • Bruman Rigging and Recovery P/L
  • Telstra

Melbourne - 7 February 2017

Transcript

Participants

  • Mark Gregory
  • Victorian Farmers' Federation: Brett Hosking and Melanie Gordon
  • Competitive Carriers' Coalition and Macquarie Telecom: David Foreman and Matt Healy
  • Stop Smart Meters Australia: Janobai Smith
  • George Gordon

Melbourne - 8 February 2017

Transcript

Participants

  • Rose-Marie Newton
  • AgForce Queensland: Georgie Somerset
  • Better Internet for Rural, Regional and Remote Australia (BIRRRA): Kristy Sparrow
  • Isolated Children's Parents' Association NSW: Claire Butler
  • Coutts Communications: Reg Coutts
  • Indigenous Remote Comunications Association and Desert Knowledge Australia: Daniel Featherstone, Ruth Elvin and Lauren Ganley
  • South Australian Council of Social Service (SACOSS): Dr Greg Ogle and Ross Womersley
  • Kylie Camp
  • City of Launcestion: Bruce Williams
  • Pastoralists Association of West Darling: Lachlan Gall

Port Augusta - 9 February 2017

Transcript

Participants

  • Regional Development Australia (RDA) Far North: Claire Wiseman
  • Flinders Ranges Council: Peter Slattery
  • Isolated Children's Parents' Association: Joanna Gibson
  • Maree Hotel: Phil Turner
  • Outback Communications Australia: Mark Sutton
  • Aaron Stuart
  • Rawnsley Park Station: Tony Smith
  • Barry and Christine Wakelin
  • School of the Air: George Hewitson

Perth - 14 February 2017

Transcript

Participants

  • Bruce Bebbington
  • Midwest Development Corporation: Robert Smallwood
  • Shire of Cuballing: Gary Sherry
  • Regional Development Australia (RDA) Wheatbelt: Juliet Grist
  • Member for Agricultural Region: The Hon Martin Aldridge MLC
  • Great Northern Telecommunications: Andrew Mangano
  • Shire of Coorow: Ted Jack
  • WA Department Of Regional Development: Kevin Lee
  • Isolated Children’s Parents’ Association WA: Elyce Donaghy
  • Wheatbelt Business Network: Amanda Walker
  • Telstra: Boyd Brown
  • Shire of Westonia: Jamie Criddle