Review of the Gas Access Regime

Public hearings

Initial public hearings
Location Date Participants Transcripts
Perth Monday 1 September 2003
  • Australian Gas Association (William Anthony Nagle, Garth Crawford)
  • Alcoa World Alumina Australia (Lesley Jefferies, Michael Shaw)
  • WMC Resources Ltd (John Harvey, Cassandra Walsh)
Proceedings (PDF - 196 Kb)
Perth Tuesday 2 September 2003
  • Goldfields Gas Transmission (David King, Suzy Taznady, Andy Wilkinson, Fred Howie)
  • Office of Gas Access Regulation (Peter Kolf, Robert Pullella)
Proceedings (PDF - 145 Kb)
Adelaide Wednesday 3 September 2003
  • National Gas Pipeline Advisory Committee (Greg Harvey)
  • Essential Services Commission of South Australia (Lewis William Owens, Adam David Wilson)
  • Envestra Ltd (Andrew Staniford, Greg Meredith, Ralph Mignone)
  • Santos Ltd (Robin English, Bruce Wood)
  • Epic Energy (Anthony Cribb, Talya Barry)
Proceedings (PDF - 322 Kb)
Melbourne Thursday 11 September 2003
  • Energy Action Group (Dick John)
  • Alinta, Multinet Gas and Alinta Gas Networks of Australia (Geoff Towns)
  • Institute of Public Affairs (Alan Moran)
  • KPMG (Graham Holdaway)
Proceedings (PDF - 185 Kb)
Melbourne Friday 12 September 2003
  • ExxonMobil (Nigel Collins, Chris Welberry)
  • TXU (Patrick Murphy)
  • Energy Users Association (Roman Domanski)
Proceedings (PDF - 158 Kb)
Brisbane Tuesday 16 September 2003
  • Enertrade (Michael Cavell, Max Kimber, Don Woodrow)
  • Energex and Allgas Energy Ltd (Trevor Lee, Patrick Whish-Wilson, Tom Bloxsom)
Proceedings (PDF - 173 Kb)
Sydney Thursday 18 September 2003
  • Australian Competition and Consumer Commission (Ed Willett, David Hatfield, Warwick Anderson, Mike Buckley)
  • Australian Petroleum Production and Exploration Association (Barry Jones, Tony Haydock, Colin Martin)
Proceedings (PDF - 175 Kb)
Sydney Friday 19 September 2003
  • Australian Pipeline Industry Association (Allen Beasley, Euan Morton, Ian MacGillivray, Julie Dill)
  • Newmont Mining Corporation (Rhonda Smith)
  • Energy Markets Reform Forum (Bob Lim, George Leong)
  • Australian Gas Light Company (Robert Wiles, David Pringle)
  • Presentation (PDF 221 kb)
  • Hunter Gas Users Group (Garbis Simonian, Bob Lim)
  • BHP Billiton (Colin Martin, David Murphy, David Biggs, Jeff Balchin)
Proceedings (PDF - 411 Kb)

Post-draft report public hearing details
Location Date Venue Transcripts
Melbourne Friday 19 March 2004
  • Alinta Gas Networks and Multinet Gas Distribution Partnership (Geoff Towns, Charles Crouch)
  • Greg Harvey
  • Institute of Public Affairs (Alan Moran)
  • BHP Billiton (David Biggs, Colin Martin)
Proceedings (PDF - 212 Kb)
Brisbane Wednesday 24 March 2004
  • Enertrade (Michael Cavell, Peter Clarke, Max Kimber
  • M.J. Kimber Consultants Pty Ltd (Max Kimber)
  • Energy Networks Association (Bill Nagle, Garth Crawford)
  • In Tempore Advisory (Mark Christenson)
  • Allgas Energy Ltd (Trevor Lee, Jennifer Hocking, Patrick Whish-Wilson, David Round)
Proceedings (PDF - 357 Kb)
Sydney Thursday 25 March 2004
  • Network Economics Consulting Group (NECG) (Henry Ergas, Jeremy Hornby, Ric Simes)
  • National Competition Council (John Feil, Michelle Groves, Ruth Thomson)
  • Regional Minerals Program - Study of Gas in North-Eastern New South Wales (Roger Henderson, Roland Sleeman, Phillip Coulton)
  • Australian Competition and Consumer Commission (ACCC) (Ed Willett, Mike Buckley, Warwick Anderson)
  • Project Consultancy Services Pty Ltd (Mike Lauer)
Proceedings (PDF - 377 Kb)
Sydney Friday 26 March 2004
  • Energy Markets Reform Forum (Transcript-in-Confidence)
  • Energy Markets Reform Forum (Terence Dwyer, Bob Lim)
  • Australian Gas Light Co (David Pringle, Alf Rapisarda)
  • Australian Pipeline Industry Association (Allen Beasley, Anthony Cribb, Euan Morton)
Proceedings (PDF - 319 Kb)
Adelaide Wednesday 31 March 2004
  • Envestra (Ralph Mignone)
  • Electricity Consumers Coalition of South Australia (David Headberry)
  • Energy Users Coalition of Victoria Holden Ltd (Mario Adamo)
  • Kimberly-Clark Australia (Darren Williams)
Proceedings (PDF - 223 Kb)
Perth Thursday 1 April 2004
  • Epic Energy (David Williams, Anthony Cribb)
  • WMC Resources (Cassandra Walsh, John Harvey)
  • Alinta Gas Networks and Multinet Gas Distribution Partnership (Hugh Gleeson, Charles Crouch)
  • Goldfields Gas Transmission (David King, Andy Wilkinson Suzy Tasnady)
  • Economic Regulation Authority (Peter Kolf, Robert Pullella, Les Farrant)
Proceedings (PDF - 416 Kb)