Skip to Content

Disability Care and Support

Public hearings


Draft report public hearings (11 transcripts)
Location Date Participants Transcripts
Hobart 4 April 2011
  • Royal Guide Dogs Australia and Australian Blindness Forum: Dan English
  • NDIS Taskforce: Jane Wardlaw
  • Australian Lawyers Alliance: Brian Hilliard
  • Speak Out Association of Tasmania: Mary Mallett, Judy Huett, Rebecca Astell and Julie Butler
  • Self Help Workshop Inc: Donna Bain
  • Baptcare: Mary D'Elia and Helen Riddell
  • Australian Orthotic Prosthetic Association of Australia: Richard Dyson-Holland
Proceedings (PDF - 332 Kb) | (RTF - 315 Kb) | (ZIP/Daisy - 60 Kb)
Melbourne 5 April 2011
  • Deaf Children Australia: Damian Lacey, Dr Julie Hall, Debra Swan and Paul Heuston (INTERPRETER)
  • National Ethnic Disability Alliance: Sibylle Kaczorek
  • Philip Gluyas
  • Natasha Layton and Peter Wilcocks
  • Barbara Robb and one other
  • John Barnett
  • Carers Victoria: Gill Pierce
  • Youth Disability Advocacy Service: George Taleporos and Jess Evans
  • Jenny Wilson
  • Interact Australia: Ken Young and James Sweeney
  • Limbs 4 Life: Melissa Noonan
  • ADHD Coalition of Victoria: Geraldine Moore
  • Transformation Management Services: Nerida Wallace and Michael Hall
  • Taylor Fry Consulting Actuaries: Martin Fry
Proceedings (PDF - 344 Kb) | (RTF - 507 Kb) | (ZIP/Daisy - 104 Kb)
Melbourne 6 April 2011
  • SCOPE: Diana Heggie
  • Law Institute of Victoria: Dimitra Dubrow
  • Daniel Hays
  • Irene Kwong
  • Autism Victoria: Murray Dawson-Smith
  • Inability Possability: Megan Atkins and Mary Nolan
  • Gippsland Carers Association: Jean Tops and Pamela Trew
  • Able Australia: Carla Anderson, Phil Harper, Heather Lawson and INTERPRETERS - Sarah Sudweeks and Sandi Leane
  • Michael Merrett
  • Christine Bigby (Prof.)
  • Peter Sherman
  • Australian Lawyers Alliance: Geraldine Collins
Proceedings (PDF - 305 Kb) | (RTF - 463 Kb) | (ZIP/Daisy - 95 Kb)
Canberra 8 April 2011
  • Deafness Forum: Kris Newton, Alex Jones, Amanda Sullivan and Kirsten Preece
  • Carers Australia: Mary Reid, Tim Moore, Evan Mann and Gill Pierce
  • Carers ACT: Dee McGrath, Bridget Larsen and Brooke McKail
  • People with Disability Australia Inc: Michael Bleasdale
  • Women with Disabilities Australia: Sue Salthouse
  • Law Council of Australia: Nick Parmeter and Bill Redpath
  • Australian Lawyers Alliance: Mark Blumer
  • Anne Cahill Lambert AM
  • ACT Commissioner for Disability and Community Services: Mary Durkin
  • Mental Health Council of Australia: Liz Ruck
  • National Disability Services: Dr Ken Baker
  • People with Disabilities ACT: Robert Altamore OAM
  • Technical Aid to the Disabled ACT: Graham Waite and Dr Peter McCullagh
Proceedings (PDF - 292 Kb) | (RTF - 403 Kb) | (ZIP/Daisy - 86 Kb)
Brisbane 11 April 2011
  • Garry Burge
  • Lyn Raphael
  • Australian Physiotherapy Association: Melissa Locke
  • Cerebal Palsy League: Angela Tillman
  • Azan Mann
  • Queenslanders with Disability Network: Francis Vicary and Nigel Webb
  • Blue Skies: Margaret Ward and Ric Thompson
  • Capricorn Community Development Association Inc: John Homan
  • Spinal Injuries Australia: Mark Henley
  • Qld Law Society: Gerry Murphy AM, Matt Dunn, Michael Garbett and Luke Murphy
  • Cyril Dennison
  • Endeavour Foundation: Geoff Rowe and David Barbagallo
  • Sam and Anne Mauchline
  • Special Care Clothing: Yvonne Campbell
Proceedings (PDF - 332 Kb) | (RTF - 480 Kb) | (ZIP/Daisy - 99 Kb)
Brisbane 12 April 2011
  • Steve peek
  • Chris Kynaston
  • Lillian Andren
  • Kerry Splatt
  • Jude Mannix
  • Ben Lawson
  • Australian Lawyers Alliance: Rod Hodgson
Proceedings (PDF - 202 Kb) | (RTF - 321 Kb) | (ZIP/Daisy - 65 Kb)
Sydney 13 April 2011
  • Law Society of NSW: Stuart Westgarth, Geraldine Daley, Hugh Macken, Roshana May and Brian Moroney
  • Ai-Media: Tony Abrahams, Stephen Baldwin and Leonie Jackson
  • Attendant Care Industry Association: Danielle Bennet, Craig Bennett and Barbara Merran
  • Independent Rehabilitation Suppliers Association: Terry Gallagher and Chris Sparks
  • Adam Johnston
  • People with Disability Australia: Jan Daisley and Peter Cassar
  • Trevor Robinson
  • Schizophrenia Fellowship of NSW: Alexandra Rivers
  • Macular Degeneration Foundation: Rob Cummins
  • Young People in Nursing Homes National Alliance: Dr Bronwyn Morkham
  • MS Australia: Alan Blackwood
  • MND Australia Neuromuscular Alliance of Australia: Carol Birks
Proceedings (PDF - 283 Kb) | (RTF - 403 Kb) | (ZIP/Daisy - 89 Kb)
Sydney 14 April 2011
  • APC Prosthetics Pty Ltd: Fiona Barnett
  • Diane
  • NSW Disability Discrimination Legal Centre: Fiona Given and Phillip French
  • Frank Peterson
  • Micheal Herdman
Proceedings (PDF - 103 Kb) | (RTF - 191 Kb) | (ZIP/Daisy - 32 Kb)
Sydney 15 April 2011
  • Guide Dogs NSW/ACT: Dr Graeme White, Sarah Hirst and Jane Bryce
  • Vision Australia: Kevin Murfett, Michael Simpson and Glenda Alexander
  • Blind Citizens Australia: Robyn Gale
  • Barbara
  • Spinal Cord Injuries Australia: David Brice, Greg Killeen and Tony Jones
  • Australian Lawyers Alliance: Jnana Gumbert
Proceedings (PDF - 185 Kb) | (RTF - 293 Kb) | (ZIP/Daisy - 57 Kb)
Adelaide 18 April 2011
  • Julia Farr Association: Robbi Williams
  • Australian Lawyers Alliance: Tony Kerin
  • Parents Helping Parents: Sam Prior
  • Novita Children's Services: Ian Thompson
  • Minister's Disability Advisory Council: Dr Lorna Hallahan
  • Individual: Margie Charlesworth
  • Royal Society for the Blind: Andrew Daly and Tony Starkey
  • Margaret Springgay
  • Linda McGarvey
  • SA Council on Intellectual Disability Inc: Dell Stagg
  • AFDO: Leah Hobson
  • Community Support Incorporated: Phillip Beddall, Judy Bickmore and Brian Gillian
  • Attention Disorder Association: Bruce McDonald
  • Erin Mckenzie-Christensen and Jeff Christensen
  • Antoinette Edgington
Proceedings (PDF - 358 Kb) | (RTF - 433 Kb) | (ZIP/Daisy - 107 Kb)
Perth 20 April 2011
  • Disability Advocacy Network Australia (DANA) Ltd: Andrea Simmons
  • Carers WA: Paul Coates and Donna Turner
  • CASA: Carol Franklin and Val Raubenheimer
  • Brian O'Hart
  • Ethnic Disability Advocacy Centre: Jenny Au Yeong, Dr Karen Soldatic and Arene Gregory
  • Samantha Jenkinson
  • Senses Australia: Debbie Karasinski
  • United Voice LHMU: Kelly Shay, Richard Dow, Michelle Creasy, Wendy Voak, Coral Sumata and Dianne Barnes
  • People with Disability WA: Mary-Anne Bath, Kerry Duff and Andrew Jefferson
  • Perth Home Care: Rosie Lawn and Marita Walker
  • National Ethnic Disability Alliance: Zel Iscel and Angelo Ciannciosi
  • National Mental Health Consumer and Carer Forum (NMHCCF): Tony Fowke
  • UnitingCare West: Fran Tilley and/or Sue Ash
Proceedings (PDF - 341 Kb) | (RTF - 476 Kb) | (ZIP/Daisy - 108 Kb)

Initial public hearings from June 2010 (12 transcripts)
Location Date Participants Transcripts
Hobart 7 June 2010
  • Action for Tasmania's Autistic Children: Roger Law
  • Speak Out: Mary Mallett, Judy Huett and Rebecca Astell
  • Advocacy Tasmania: Robin Wilkinson, Ken Hardaker and David Owen
  • Young People in Nursing Homes (YPINH) Tasmania: Sue Hodgson
  • Ann MacArthur
Proceedings (PDF - 253 Kb) | (RTF - 209 Kb) | (ZIP/Daisy - 42 Kb)
Melbourne 8 June 2010
  • Chris Monteagle
  • LISA Inc (Lifestyle in Supported Accommodation): Tony Tregale
  • Valarie Johnstone
  • Action for Community Living: Cath McNamara and Sue Whiting
  • Action on Disability in Ethnic Communities: Licia Kokocinski and Wesa Chau
  • Raelene West
  • Youth Disability Advocacy Service: Dr George Taleporos
  • Youth Affairs Council of Victoria: Jess Kapuscinski-Evans and Liz Ellis
  • National Federation of Families Parents and Carers: Vern Hughes
  • Victorian Coalition of ABI Service Providers: Tom Worsnop
  • Victorian Brain Injury Recovery Assoc: Allen Martin
  • Michael Merrett
  • Lorina Nervenga
  • Les and Adam Cope
Proceedings (PDF - 323 Kb) | (RTF - 447 Kb) | (ZIP/Daisy - 96 Kb)
Melbourne 9 June 2010
  • David Hayter
  • Matt Potocnik
  • Summer Foundation: Di Winkler, Anj Barker and Jason Anderson
  • Jennifer de Beauvoir
  • Shaunagh and Wayne Stevens
  • UnitingCare Community Options: Scott Sheppard, Susanna Laurens and Eddie Chapman
  • Person by Person: George Vassiliou
  • Dr Jo Toscano
Proceedings (PDF - 256 Kb) | (RTF - 371 Kb) | (ZIP/Daisy - 83 Kb)
Adelaide 16 June 2010
  • Julia Farr Association: Robbi Williams
  • Intellectual Disability Association of SA: David Holst
  • Harold Rush
  • SACOSS: Ross Womersley
  • Lynette and Tarlee Penwill
  • SA Council on Intellectual Disability: Dell Stagg
  • Erin McKenzie-Christensen
  • Helen Keene
  • Felicity Rai
Proceedings (PDF - 295 Kb) | (RTF - 416 Kb) | (ZIP/Daisy - 93 Kb)
Canberra 12 July 2010
  • Deafness Forum Australia: Nicole Lawder
  • Woman With Disabilities Australia: Sue Salthouse
  • Richard Cumpston
  • Bob Buckley
  • Sally Richards
  • Hazel Moir
Proceedings (PDF - 150 Kb) | (RTF - 252 Kb) | (ZIP/Daisy - 49 Kb)
Canberra 13 July 2010
  • Carers Australia: Sue Aiesi, Jessica Beswick and Sally Richards
  • Uniting Care: Susan Helyar, Alison Inglis, Rhonda Held and John Pini
Proceedings (PDF - 83 Kb) | (RTF - 174 Kb) | (ZIP/Daisy - 29 Kb)
Brisbane 15 July 2010
  • Henk Horchner
  • Pave the Way, Mamre Association: Catherine Raju and Jeremy Ward
  • Ian Alcorn
  • Cyril Dennison
  • Youngcare: Genevieve Atkinson
  • AMPARO Advocacy Inc: Maureen Fordyce and Nedzad Nuhovic
  • Rosemund Harrington
  • Ben Lawson
  • Paul Hamilton
  • Kyabra: Karin Swfit and Matthew Armstrong
  • National Ethnic Disability Alliance: Gustav Gebels
  • Mary Walsh
  • Belinda McAuliffe
  • Anne Vetter
Proceedings (PDF - 296 Kb) | (RTF - 404 Kb) | (ZIP/Daisy - 93 Kb)
Brisbane 16 July 2010
  • Health Consumers Network: Kathy Kendell
  • Speaking up for you: Dianne Toohey and Robyn O'Hare
  • Capricorn Community Development Association: John Homan
  • Australians Mad as Hell: Fiona Anderson-Porter
  • Susan Freeme
  • Mary Walsh
  • Cerebal Palsy League: Angela Tillmanns and Daniel Swartz
  • Endeavour Foundation: Geoff Rowe
  • Blue Skies Group: John Catania and Margaret Ward
  • Qld Advocacy Incorporated: Kevin Cocks
  • Queenslanders with Disability Network: Fran Vicary and Josey McMahon
  • Qld Parents for People with a Disability: Lisa Bridle, Phil Tomkinson and Mark Riemers
Proceedings (PDF - 335 Kb) | (RTF - 467 Kb) | (ZIP/Daisy - 105 Kb)
Sydney 19 July 2010
  • Slater and Gordon: Anna Booth
  • Spinal Cord Injuries Australia: Sean Lomas
  • Carer's Alliance: Mary Lou Carter
  • Sunnyfield: Frank Francis and Mark Clayton
  • Carers Victoria: Maria Bohan and Gill Pierce
  • Ron Singh
  • Carmelita Bongco
  • Korey Gunnis and Laurie Strathdee
  • Margaret Anne Reynolds
  • Kathy Breen
  • Family Advocacy: Belinda Epstein Frisch
  • Autism Behavioural Intervention NSW: Sam Lo Ricco
  • Fortitude Parents Group: Tim Smith
Proceedings (PDF - 323 Kb) | (RTF - 444 Kb) | (ZIP/Daisy - 100 Kb)
Sydney 20 July 2010
  • ACOSS: Tessa Boyd-Caine
  • People with Disability Australia Ltd: Michael Bleasdale
  • National Disability and Carer Alliance: Kirsten Deane, Ken Baker, Lesley Hall, Joan Hughes and Pam Webster
  • NSW Disability Discrimination Legal Centre: Phillip French and Fiona Given
  • Adam Johnston
  • Disability Council of NSW: Douglas Herd
  • MS Australia: Alan Blackwood
  • Motor Neurone Disease Association of Australia: Carol Birks
  • Brainlink Services: Sharon Strugnell
  • Muscular Dystrophy Foundation of Australia: David Jack
  • Young People in Nursing Homes: Bronwyn Morkham
  • Deborah Fullwood
  • Ai Media: Tony Abrahams
Proceedings (PDF - 298 Kb) | (RTF - 394 Kb) | (ZIP/Daisy - 86 Kb)
Sydney 21 July 2010
  • Australian Federation of Disability: Leah Hobson
  • Australian DeafBlind Council:Sven Topp
  • Ability Options Limited: Carolyn Quinn and Daniel Culhane
  • Allowance Incorporated: Mark Sheehan and Philippa Gormley
  • Dianne (Surname withheld by request)
  • Limbs 4 Life: Melissa Noonan
  • Multicultural Disability Advocacy Association of NSW: Diana Qian
  • Fighting Chance: Sue O'Reilly
  • Stewart McLennan
Proceedings (PDF - 194 Kb) | (RTF - 305 Kb) | (ZIP/Daisy - 61 Kb)
Perth 22 July 2010
  • Liquor, Hospitality and Miscellaneous Union: Kelly Shay, Michelle Creasy, Richard Dow, Wendy Voak, Irene Snow, Ray Parrington, and Rayleen Tugby
  • Ethnic Disability Advocacy Centre (WA): Jenny Au, Dr Karen Soldatic, and Maranda Ali
  • Muscular Dystrophy Association of WA: Lesley Murphy
  • William Booth
  • Brian O'Hart
  • National Ethnic Disability Alliance: Angelo Ciansiosi and Zel Iscel
  • Headwest Brain Injury Association of WA: Helen Lynes
  • Developmental Disability Council: Taryn Harvey and 4 members
  • People With disabilities (WA) Inc: Mary Anne Bath, Kerrie Duff and Andrew Jefferson
  • Carers WA: Tara Ludlow and Donna Turner
  • Samantha Jenkinson
  • Samantha Connor and Darren West
  • Charlie Rook OAM
Proceedings (PDF - 361 Kb) | (RTF - 505 Kb) | (ZIP/Daisy - 112 Kb)