Skip to Content

Australia's Urban Water Sector

Public hearings

Sydney - 9 November 2010

Transcript

Participants

  • Local Government and Shires Associations of New South Wales: Mr Sascha Moege
  • Independent Pricing and Regulatory Tribunal: Mr Jim Cox
  • Australian Council of Social Services: Mr Tony Westmore
  • Nubian Water Systems: Mr Phil Krasnostein
  • Public Interest Advocacy Centre: Mr Louis Schetzer
  • Mr Laurence Jones
  • T Bowring and Associates Pty Ltd: Mr Terry Bowring

Canberra 29 November 2010

Transcript

Participants

  • ACTEW Corporation: Kerry McIlwraith and Ross Knee
  • Sydney Water: Dr Kerry Schott, Stuart Wilson and Alan Ramsey
  • Infrastructure Australia: Rory Brennan
  • Water Services Association of Australia: Ross Young and Adam Lovell
  • National Water Commission: James Cameron and Will Fargher
  • Prof Quentin Grafton
  • Dr Terence Dwyer

Melbourne 30 November 2010

Transcript

Participants

  • Local Government Association of Queensland: Greg Hoffman and Simone Talbot
  • National Competition Council: John Feil and Jessamine Lumley
  • Coliban Water: Gavin Hanlon and Jarrah O'Shea
  • Alison Joseph
  • Yarra Valley Water: Tony Kelly and Brett Mathieson
  • Consumer Utilities Advocacy Centre: Jo Benvenuti and Caitlin Whiteman

Adelaide 7 December 2010

Transcript

Participants

  • City of Salisbury: Colin Pitman
  • Australian Academy of Technological Sciences and Engineering (ATSE): John Radcliffe
  • Water Quality Research Australia: Jodieann Dawe
  • South Australian Government: Julia Grant and Steven Morton
  • CSIRO Land and Water: Peter Dillon

Perth 8 December 2010

Transcript

Participants

  • Water Corporation: Lloyd Werner
  • Department of Water: Warren Tierney
  • Economic Regulation Authority: Lyndon Rowe and Greg Watkinson
  • Resource Economics Unit: Jonathan Thomas
  • City of Wanneroo: Nicola Hoey
  • Doug Hall
  • Marsden Jacob Associates: Phil Pickering

Hobart 13 December 2010

Transcript

Participants

  • Local Government Association of Tasmania: Allan Garcia
  • Southern Water: Mike Paine
  • Dianne Thorley

Sydney 31 May 2011

Transcript

Participants

  • Australian Water Association: Tom Mollenkopf and Andrew Speers
  • Independent Pricing and Regulatory Tribunal: Jim Cox
  • Centroc and Lower Macquarie Water Utilities Alliance: Jennifer Bennet and Daryl McGregor
  • NSW Water Directorate: Stewart McLeod and Daryl McGregor
  • Midcoast Water: Neil Hanington
  • Infrastructure Australia: Rory Brennan
  • H20 Organiser: Robert Porter-Coote
  • Australian River Deltas: David Allen and Greg Sims
  • Richard Tooth
  • Local Government and Shires Associations of NSW: Sascha Moege

Brisbane 1 June 2011

Transcript

Participants

  • Local Government Association of Queensland: Greg Hoffman and Simone Talbot
  • Council of Mayors (SEQ)
  • Richard Koerner
  • Laurence Jones

Canberra 6 June 2011

Transcript

Participants

  • Professor Peter Collignon
  • Water Factory Company: Terry Leckie
  • Riverina Water County Council: Graeme Haley, Rod Kendall and Greg Finlayson
  • Australian Services Union: Greg McLean and Robert Potter
  • Professor Terry Dwyer
  • Wagga Wagga City Council: Heinz Kausche, Geoff Veneris and Daryl McGregor
  • Water Services Association of Australia: Adam Lovell and Craig Fenton
  • Geoff Dickinson
  • Independent Competition and Regulatory Commission: Malcolm Grayand and Mike Buckley
  • ACTEW Corporation: Mark Sullivan and Kerry McIlwraith

Melbourne 10 June 2011

Transcript

Participants

  • Institute of Public Affairs: Alan Moran
  • Market Reform: Larry Ruff and Geoffrey Swier
  • Waterwise Systems: Peter Wilson
  • Yarra Valley Water: Tony Kelly, Pat McCafferty and Brett Matheson
  • SA Health: David Cunliffe
  • Neil Nicholas
  • Water Corporation: Lloyd Werner